Jūsų klausimai
Ar pacientas turėtų žinoti savo psichiatrinę diagnozę?
Beveik visais atvejais - taip. Išimtis yra sunkesni psichikos sutrikimai, kada yra sutrikęs realybės suvokimas, mąstymo procesai. Tokias atvejais pacientas gali liguistai interpretuoti psichiatro išvadas, todėl diagnozės aptarimas atidedamas vėlesniam laikui.
Kuo psichiatro ar psichologo konsultacija skiriasi nuo paprasto išsikalbėjimo?
Išsikalbėjimas – geras dalykas esant sunkumui sieloje. Svarbiausias gydantis veiksnys išsikalbant – žmogiškas ryšis, sugebėjimas išklausyti, suprasti, atjausti. Tuo tarpu psichiatro ar psichologo konsultacija apima ne tik išsikalbėjimą, bet ir specialiomis psichiatro ar psichologo žiniomis paremtas išvadas. Psichiatro ar psichologo konsultacijų metu stengiamasi prieiti prie išvados, paremtos paciento bei psichikos sveikatos specialisto bendru sutarimu. Išvados gali būti įvairios, tačiau apibendrinus galima išskirti tokias jų grupes:
- Psichikos sutrikimų nenustatyta, psichikos sveikatos specialisto priežiūra nereikalinga
- Būtina keisti gyvenimo būdą
- Psichikos sutrikimo diagnozė neaiški, reikalingas tolimesnis stebėjimas bei tyrimai (pvz., psichologiniai testai, galvos smegenų kompiuterinė tomografija)
- Reikalingos psichologo konsultacijos arba psichoterapija (individuali, grupinė ar poros)
- Reikalingas gydymas psichotropiniais vaistais
- Reikalinga psichoterapija kartu su gydymu psichotropiniais vaistais
- Reikalingas gydymas terapiniame arba chirurginiame ligoninės skyriuje
- Reikalingas gydymas psichiatrijos ligoninėje
Ar dažnai skiriamas gydymas keliais psichotropiniais vaistais?
Apskritai - gana dažnai, ypač gydymo pradžioje. Aš savo darbe stengiuosi vadovautis monoterapijos principu, tai yra stengiuosi parinkti gydymą vienu psichotropiniu vaistu. Šiuo metu Lietuvoje psichiatrai turi apie 50 psichotropiniu vaistų "arsenalą", kuris beveik nesiskiria nuo Vakarų Europos šalių. Taigi, parinkti vieną efektyviausią vaistą dažnai tikrai galima.
Ar ilgai reikia vartoti psichotropinių vaistų?
Kaip ir kitose medicinos srityse, jeigu liga įgyja lėtinę (chroninę) eigą, reikalingas ilgalaikis palaikomasis gydymas psichotropiniais vaistais. Tačiau tikrai ne visi psichikos sutrikimai tampa lėtiniais.
Ar psichotropiniai vaistai brangūs?
Mano nuomone, psichotropinių vaistų kaina daugeliui yra prieinama, ją galima parinkti pagal paciento galimybes. Nerimo sutrikimų, depresijos gydymo psichotropiniais vaistais kaina yra 4 – 40 eurų mėnesiui. Brangesnis yra sunkesnių psichikos sutrikimų, psichozių, gydymas. Vidutinė šiuolaikinių vaistų nuo psichozės kaina yra 10 – 50 eurų per mėnesį.
Ar psichiatras konsultuoja sergančiojo psichikos sutrikimu artimuosius?Taip, konsultuoja. Buvimas kartu su sunkių psichikos sutrikimų turinčiu asmeniu kartais kelia specifinių klausimų, kuriuos psichiatras gali padėti spręsti.
Ar psichikos sutrikimai pasikartoja?
Nebūtinai. Pacientui svarbu žinoti tai, kad gyvenimo būdo keitimas, laiku pradėtas gydymas psichotropiniais vaistais ir/ar psichoterapija gali reikšmingai sumažinti psichikos sutrikimų pasikartojimo riziką.
Vartoju gydytojo paskirtų psichotropinių vaistų ir turiu išvykti į užsienį. Ką turėčiau žinoti tokiu atveju?
Apie tai žr. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos tinklapyje: www.vvkt.lt
Koks alkoholio kiekis yra nežalingas sveikatai?
Daugelis sveikatos priežiūros specialistų mano, kad sveikatos nežaloja alkoholio kiekis, kada asmuo per parą suvartoja yra ne daugiau kaip 2-4 standartinius alkoholio vienetus ir nenaudoja alkoholio kiekvieną parą. Kas yra standartinis alkoholio vienetas žr. čia .
Kaip klasifikuojami psichikos sutrikimai?
Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos Sąjungos šalių psichikos sveikatos specialistai naudojasi Tarptautinės ligų klasifikacijos dešimtuoju leidimu (TLK-10). Joje išskiriama 10 psichikos sutrikimų grupių, kurios skirstomos smulkiau. Šios 10 grupių yra nurodytos interneto svetainės straipsnio „Psichiatras, psichologas, psichoterapeutas: kas ką diagnozuoja ir gydo“ pabaigoje. JAV bei kai kuriose kitose šalyse naudojama DSM-IV klasifikacija.
Kuo skiriasi apsėdimas nuo psichikos ligos?
Trumpai į šį klausimą atsakyti neįmanoma, kadangi yra daug ir įvairių šių abiejų psichikos reiškinių formų. Verčiau reikėtų žinoti, kad psichikos sutrikimai yra šimtus kartų dažnesni negu apsėdimas. Todėl iškilus tokio pobūdžio klausimams pirmiausia reikėtų pasitarti su psichiatru.