Trijų žingsnių metodika, rekomenduojama atlikti prieš kreipiantis dėl depresijos ir(ar) nerimo
Žingsnis Nr.1. Panaudokite nerimo ir depresijos „termometrą“: tai paprasti testai, leidžiantis pasitikrinti, ar Jūsų nerimo ir (ar) depresijos simptomai jau pasiekia psichikos sutrikimo (medicininį) lygį.
Depresijos „termometras" - Burns depresijos skalė (BDC): žr. čia arba čia; taip pat trumpesnė PHQ-9 skalė, žr. čia.
Nerimo „termometras“ - 7 klausimų nerimo klausimynas (GAD-7): žr. čia.
Apie gydytojo psichiatro konsultaciją verta pagalvoti, jei BDC surenkate daugiau 40 balų, o GAD-7 - daugiau kaip 10 balų.
Žingsnis Nr.2. Žinokite, kad tokių ligų, kaip „depresija“ ar „nerimas“ nėra. Tai - ne ligos, ne medicininės diagnozės, ne tam tikri atskiri sutrikimai, bet tam tikra organizmo būsena, sindromas: kaip ir, pvz., „karščiavimas“ ar „skausmas“. Šios būsenos išsivystymui dažnai turi įtakos ir tam tikros gyvenimo būdo problemos - „perdegimas“, apsileidimas ir pan.
Todėl prieš geriant gydytojo psichiatro paskirtų vaistų pasižiūrėkite, galbūt dar neišnaudotas ir nemedikamentinės pagalbos priemonės - žr. čia.
Kada nereikėtų skubėti kreiptis į medicinos gydytoją-psichiatrą - žr. čia.
Žingsnis Nr.3. Jeigu nemedikamentinės priemonės jau išnaudotos arba jų pritaikyti nėra galimybių, pasidomėkite, kas yra tie vaistai, gydytojo psichiatro skiriami nerimo ir depresijos sutrikimų gydymui - www.antidepresantai.lt.
Turėkite adekvačius lūkesčius rinkdamiesi gydymą vaistais (antidepresantais), farmakoterapiją.
SVARBU - negalėsiu Jums padėti kaip gydytojas, jeigu manote, kad nerimo ir(ar) depresinius sutrikimus galima išgydyti „tinkamai parinkus vaistus".